Syndrom náhlého úmrtí kojenců (anglicky Sudden Infant Death Syndrom, SIDS) označuje náhlé a nevysvětlitelné úmrtí zdravě vypadajících kojenců do 1 roku života během spánku. Tento tragický jev nelze předvídat na základě zdravotního stavu dítěte a zůstává neobjasněný i po pitvě, důkladném ohledání místa úmrtí a bedlivém prozkoumání lékařské dokumentace.
Pokud nelze přesně určit příčinu úmrtí (udušení, porucha imunity, dávení nebo běžné nemoci, jako nachlazení či infekce), stanovuje se diagnóza SIDS. SIDS postihuje především děti ve věku 2-4 měsíců, kdy dochází k téměř 70 % všech případů. Výskyt tohoto syndromu je častější u chlapců než u dívek v poměru přibližně 3:2.
SIDS zůstává významnou příčinou úmrtnosti dětí do jednoho roku života i v České republice. Zatímco v období let 1999–2004 docházelo k průměrně 19 úmrtím ročně, v posledních letech se situace mírně zlepšila. Z nejnovějších údajů vyplývá, že SIDS tvoří přibližně 60 % z jedné z hlavních skupin příčin úmrtí kojenců, což odpovídá zhruba 9 případům ročně v České republice. SIDS tak navzdory poklesu incidence díky preventivním opatřením a lepší osvětě rodičů stále postihuje několik rodin ročně i v naší zemi. Právě znalost rizikových faktorů a jejich důsledné eliminování představují nejdůležitější nástroj prevence.